سبد خرید
مجموع : 0 تومان

چگونه کابل HDMI مناسبی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد؟

چگونه کابل HDMI مناسبی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد؟

کابل‌های رابط چندرسانه‌ای باکیفیت بالا، معروف به HDMI، برای برقراری ارتباط بین تلویزیون‌های مدرن، پخش‌کننده‌های رسانه، پخش‌کننده‌های بُلوری BLU-RAY و انتقال اطلاعات صوتی/تصویری طراحی شده‌اند. وظیفه اصلی آنها انتقال سیگنال‌های صوتی و تصویری از طریق یک کابل است. ازاین‌رو آنها یک اتصال ساده و قابل‌اعتماد را فراهم می‌کنند.

انتخاب یک کابل HDMI مناسب به‌هیچ‌وجه کار ساده‌ای نیست، باتوجه‌به اینکه تنظیمات فعلی با کابل‌های نسخه‌های قبلی سازگار نیست، درحالی‌که آخرین نسخه کابل‌های HDMI  با تلویزیون 4K سازگار است. هدف اصلی این مقاله، توضیح تفاوت‌های اصلی بین کابل‌های HDMI مختلف، صحبت در مورد آخرین نسخه HDMI 2.0 و اطلاع از نوع کابل HDMI برای تلویزیون 4K است.

برای تجهیزات دیجیتال خانگی، HDMI، یک کانکتور جهانی است. برای پوشش تمام تجهیزات سینمای خانگی باکیفیت بالا، استانداردهای انتقال سیگنال همچنان درحال‌توسعه هستند. در مقابل، تمام نسخه‌های HDMI از مدل‌های قدیمی‌تر پشتیبانی می‌کنند، از جمله DVI از طریق آداپتور (اما اتصال DVI فقط از ویدئو پشتیبانی می‌کند، نه صدا).

با کمک سیستم هوشمند داخلی HDMI می‌توانید فرمت‌های ویدئویی و صوتی را باکیفیت بالا که به طور هم‌زمان پشتیبانی می‌شوند، ارسال نمایید. گنجاندن مجموعه خاصی از ویژگی‌ها در زمان ساخت کابل‌ها، تضمین نمی‌شود. ویژگی‌های مرتبط با هر نسخه HDMI اختیاری است. هر سازنده‌ای آزاد است که در مورد ویژگی‌های HDMI برای استفاده در هر محصولی تصمیم بگیرد و عوامل موردنیاز آن را بر طرف نماید ازاین‌رو کابل‌های HDMI با هم فرق دارند.

رابط‌های دیجیتال HDMI بهترین روش را برای برقراری ارتباط بین دستگاه‌های باکیفیت بالا مانند پخش‌کننده‌های بلوری، کنسول‌های بازی پلی‌استیشن و ایکس‌باکس 360، ماهواره‌ای HDMI، واحدهای دریافت تلویزیون کابلی، تلویزیون‌های مجهز به HDMI و سیستم‌های سینمای خانگی ارائه می‌دهند. این روزها، اتصال دیجیتال HD برای کارکرد صحیح نیاز اجباری به HDMI دارد. HDMI می‌تواند تا 8 کانال صوتی با وضوح بالا را پشتیبانی کند.

مزایای کابل HDMI

HDMI توانایی بالایی در انتقال سیگنال‌های صوتی چندکاناله و ویدئویی باکیفیت بالا از طریق یک کابل دارد.

بالاترین کیفیت صدا و تصویر:

زبان دیجیتال 1 و 0 توسط اتصالات HDMI برای ذخیره سیگنال‌های صوتی و تصویری استفاده می‌شود. کاهش کیفیت صدا و تصویر حاصل از تبدیل دیجیتال به آنالوگ توسط اتصالات HDMI حذف شده‌اند. HDMI می‌تواند وضوح تصویر تا 1080 پیکسل را پشتیبانی کند که برای پخش‌کننده‌های Blu-ray و تلویزیون‌های HD با وضوح 1080 ضروری است. (با استفاده از یک ورودی ویدئوی ترکیبی، تنها چند مدل تلویزیون می‌توانند سیگنال‌های 1080 پیکسل را دریافت کنند که برای گیمرها ضروری است زیرا ستاپ باکس‌های PS و 360 Xbox خروجی 1080P را به خروجی ویدئو می‌دهند). حداکثر 8 کانال 24 بیتی 192 کیلوهرتز را می‌توان توسط HDMI پشتیبانی کرد و صدای بسیار باکیفیتی ارائه کرد.

قابلیت انتقال فیلم سه‌بعدی:

HDMI تنها اتصال برای انتقال سیگنال‌های ویدئویی سه‌بعدی از دستگاه‌هایی مانند پخش‌کننده سه‌بعدی بلوری به تلویزیون سه‌بعدی شما است.

فراتر از صدا و تصویر:

انتقال داده‌های صوتی و تصویری، نظارت دوطرفه و شناسایی اطلاعات را می‌توان با 18 پین موجود در کانکتور  HDMI استاندارد که می‌تواند حتی در ولتاژ پایین نیز کار کند، به دست آورد. می‌توانید با استفاده از کابل‌های HDMI که با «1.4» برچسب‌گذاری شده‌اند، بین اجزای سازگار به اینترنت ارتباط برقرار کنید.

حفاظت از کپی HDCP در مصارف صنعتی:

برخلاف بسیاری از مصرف‌کنندگانی که از کابل‌های HDMI استفاده می‌کنند، تولیدکنندگان فیلم در شرایط فعلی ذی‌نفعان اصلی کابل‌های اچ دی ام آی هستند. استفاده از HDMI در سطح بالاتر در هالیوود باید نیازهای اصلی حفاظت از کپی‌رایت را برآورده کند تا حریم خصوصی را حذف کند. تقریباً تمام دستگاه‌های مجهز به HDMI با HDCP(محافظت محتوای باند دیجیتال) مجهز شده‌اند، اگرچه به طور رسمی در HDMI نام‌برده نشده است.

در غیاب HDCP کاهش قابل‌توجهی در کیفیت و کمیت محتوای ارائه شده به مصرف‌کنندگان وجود خواهد داشت. اما محدودیت‌هایی نیز برای استفاده از HDCP وجود دارد. «تأیید هویت» ارتباط برقرار شده بین دو مؤلفه از طریق «digital handshake» و حل مشکلات مربوط یکی از وظایف اصلی HDCP است.

نکاتی برای انتخاب کابل HDMI

کابل HDMI در حال حاضر در برخی از دستگاه‌ها است، اما همه آنها امکانات کامل را ندارند؛ بنابراین، خرید کابل HDMI برای اتصال بین دستگاه‌ها برای تصویر و صدای باکیفیت ایده بسیار خوبی است.

تفاوت قابل‌توجهی بین "کیفیت تصویر ارائه شده توسط کابل‌های HDMI" مختلف وجود ندارد. هنگام انتخاب کابل HDMI باکیفیت بالا، ماهیت مواد و روش‌های ساخت، تفاوت‌های اصلی بین کابل‌های HDMI مختلف است. طول کابل و نصب در فضای داخلی از دلایل اصلی برای انتخاب و خرید کابل به شمار می‌آیند. در برخی از کابل‌ها، تمرکز اصلی سازنده حداکثر کیفیت سیگنال در کل طول کابل است.

آیا باید نگران سازگاری بین نسخه‌های HDMI باشم؟

اگر از دستگاه‌هایی استفاده می‌کنید که با آخرین نسخه HMDI (2.0a) سازگار هستند و می‌خواهید از ویژگی‌های متمایز  و جدید بهره‌مند شوید، باید نگران سازگاری بین نسخه‌های HDMI باشید. در غیر این صورت تمام نسخه‌های قدیمی HDMI با نسخه‌های جدید سازگار هستند و می‌توانید از دستگاه‌هایی استفاده کنید که به هر دو نسخه قدیمی و جدید HDMI مجهز هستند. به‌عنوان‌مثال، با استفاده از کابل 1.2 در تجهیزات 1.4 یا کابل 1.4 در تجهیزات 1.1، تصویر و صدای فوق‌العاده باکیفیت بالا را تجربه خواهید کرد.

 

انواع HDMI

انواع HDMI به نام‌های  1.1-  1.2A- 1.4- 2- 2.0A - 2.1- HDMI eARC شناخته می‌شوند.

HDMI 1.0:

فقط یک اتصال صوتی/تصویری دیجیتال تک‌کاناله توسط HDMI 1.0 ممکن است. این کانال صوتی/تصویری دیجیتال تک‌کاناله دارای پهنای باند 165 مگاهرتز و حداکثر نرخ بیت 4.9 گیگابیت بر ثانیه (برای ویدئوی 1080 پیکسل کافی است). این نسخه با داشتن تنها پشتیبانی صوتی دوکاناله در دسامبر 2002 راه‌اندازی شد.

HDMI1.1 :

پشتیبانی از صدای چندکاناله برای  DVD-Audio (حداکثر 5.1 کانال) یکی از ویژگی‌های اضافی این نسخه است که در می 2004 راه‌اندازی شد.

HDMI 1.2 :  

HDMI1.2 برای فرمت‌های صوتی تک بیتی چندکاناله مانند SACD (Super Audio CD) سازگاری دارد. همچنین در این مدل از کانکتورهای HDMI بر روی رایانه‌های شخصی پشتیبانی می‌گردد. این کابل برای نمایشگرهای ولتاژ پایین بوده و با کمک HDMI1.2 یا نسخه جدیدتر امکان پخش را فراهم می‌کند. آگوست 2005 تاریخ عرضه HDMI1.2 است.

HDMI 1.2a :

HDMI 1.2a دستورات کاملاً تعریف شده برای کنترل از راه دور و کنترل الکترونیک مصرف‌کننده  CEC ارائه می‌دهد. تست توسط تولیدکنندگان کابل‌های بلند انجام می‌شود. کلیه کابل‌ها نیاز دارند توسط HDMI Licensing، LLC، برای تمام کانکتورهای HDMI تست گرفته شوند. دسامبر 2005 تاریخ عرضه HDMI 1.2a بود.

 HDMI1.3:

 HDMI1.3نرخ بیت بالا تا 10.2 گیگابیت بر ثانیه (مخصوصاً برای ویدئوهای سه‌بعدی) و پهنای باند افزایش‌یافته تا 340 مگاهرتز را ارائه می‌دهد. این پیکربندی بر اساس استاندارد Deep Color است که از رنگ‌های 16 بیتی، 12 بیتی و 10 بیتی پشتیبانی می‌کند، درحالی‌که نسخه‌های قبلی فقط از رنگ‌های 8 بیتی پشتیبانی می‌کنند. HDMI، بیش از یک میلیارد رنگ پشتیبانی می‌کند. (توجه: گاهی اوقات، می‌توانید عمق رنگ 1.3 برابری را تجربه کنید که به‌عنوان 30 بیت، 36 بیت و 48 بیت توصیف می‌شود).

سازگاری xvYCC Advanced Color Space Standard  در HDMI1.3 اضافه شده است که می‌تواند 1.8 برابر بیشتر از سیگنال‌های HDTV موجود پشتیبانی کند. (دیپ Color یا xvColor امروزه توسط محتوای ویدئویی تجاری استفاده نمی‌شود.)

HDMI1.3 فرمت‌های صوتی دیجیتال فشرده جدید True HD and DT-HD Master Audio  را خروجی می‌دهد. گیرنده صوتی/تصویری سازگار برای رمزگشایی فرمت‌های صوتی مورداستفاده است. همگام‌سازی فوق‌العاده صوتی/تصویری با کنترل خودکار داخلی lip-sync به وجود می‌آید. برای دستگاه‌های کوچک‌تر مانند دوربین‌های دیجیتال و دوربین‌های فیلم‌برداری، یک مینی کانکتور جدید ساخته شده که این مینی کانکتور در ژوئن 2006 راه‌اندازی شد.

به‌روزرسانی 1.3 به 1.3A و سپس 1.3B صورت گرفت که هیچ تفاوتی بین نسخه‌ها نخواهید دید. تغییرات حداقلی در بین این نسخه‌ها مربوط به تست و مسائل مربوط به ساخت است و بر عملکرد و ویژگی‌ها تأثیری ندارد. درصورتی‌که به خرید تلویزیون 4K جدید فکر می‌کنید، می‌توانید هر نوع کابل HDMI با برچسب "سرعت بالا" را برای انتقال سیگنال ویدئویی 4K انتخاب کنید.

 HDMI 1.4 :

کابل HDMI 1.4  که در سال 2009 راه‌اندازی شد، مجهز به اتصال اترنت است. کابل HDMI1.4  می‌تواند از اتصال بین یک دستگاه HDMI 1.4   و شبکه خانگی شما برای برقراری ارتباط با سایر دستگاه‌های HDMI 1.4   که از اینترنت با کابل HDMI 1.4  پشتیبانی می‌کنند، استفاده کند.

HDMI 1.4   برای انتقال صدا از تلویزیون به گیرنده سینمای خانگی عالی است. تصاویر با وضوح بالا و صدای بی‌نظیر و ورودی‌های HDMI مجهز به - ARC کانال بازگشت صدا - ، بهترین عملکرد کابل را دارد. سال 2009 تاریخ انتشار HDMI 1.4 است.

فرض کنید تلویزیون شما دارای ورودی HDMI مجهز به ARC  است. در این صورت، می‌تواند صدا را از تیونر داخلی و برنامه‌های کاربردی وب به گیرنده صوتی (بلندگو)/تصویری سازگار با ARC از طریق یک کابل HDMI منتقل کند. به همین دلیل است که برای اتصال صدا نیازی به کابل صوتی جداگانه نیست. کابل HDMI1.4 برای انتقال صدا و تصویر با بهترین کیفیت از گزینه‌های مناسب برای خرید کابل HDMI هستند.

4K HDMI 2.0 :

برای پشتیبانی از فرمت‌های جدید مانند ویدئوی 4K باکیفیت بالا (3840 در 2160 پیکسل) تا 60 فریم در ثانیه، حداکثر نرخ بیت تا 18 گیگابیت بر ثانیه افزایش می‌یابد. (نسخه 1.4 همچنین قادر به پشتیبانی از و ویدئوهای 4K است اما تنها تا 30 فریم در ثانیه). به لطف پیکربندی HDMI2.0  که در سپتامبر 2013 منتشر شد، می‌توانید از حداکثر 32 کانال صوتی، همگام‌سازی خودکار پویا و یک افزونه جدید برای مجموعه کنترل CEC استفاده کنید.

HDMI 2.0a:  

HDMI 2.0a با فرمت ویدئوی - HDR محدوده دینامیکی بالا - ارائه می‌شود. از طریق ویژگی HDR می‌توانید کیفیت تصویر فوق‌العاده‌ای را دریافت کنید که نتایج دقیق‌تری را در قسمت‌های تاریک و روشن تصویر ارائه می‌دهد. محتوای HDR شامل اطلاعات HDR به شکل ابر داده‌های اضافی رمزگذاری شده، مانند پخش ویدئوی 4k از Netflix® یا دیسک‌های Ultra-Blu-ray است. دستگاه‌ها می‌توانند انتقال و دریافت این ابر داده را با HDMI 2.0a که در آوریل 2015 راه‌اندازی شد، انجام دهند.

HDMI2.1 :

به لطف گنجاندن نرخ تازه‌سازی سریع  8k-60Hz و  4K-120Hz با وضوح تصویر بالاتر، می‌توانید جزئیات فوق‌العاده و روان از حرکت سریع و نماهای خیره‌کننده دریافت کنید. با استفاده از HDMI2.1 می‌توانید رزولوشن تا 10K را برای برنامه‌های کاربردی سیستم AV ویژه، صنعتی و تجاری دریافت کنید. به لطف پشتیبانی دینامیک HDR، هر بازه ویدئویی با مقادیر ایدئال خود برای عمق، جزئیات، روشنایی، کنتراست و طیف رنگی گسترده‌تر - بر اساس «صحنه به صحنه» یا حتی «فریم به فریم» نمایش داده می‌شود.

پهنای باند 48 گیگابایتی برای پشتیبانی از عملکرد غیر فشرده HDMI2.1  توسط یک کابل HDMI با سرعت فوق‌العاده بالا پشتیبانی می‌شود. EMI بسیار پایینی را از این کابل تجربه خواهید کرد

 : HDMI eARC

eARC قادر به پشتیبانی از بسیاری از فرمت‌های صوتی مدرن با بالاترین کیفیت صدا است. این کابل اتصال را با یک روش ساده و آسان برای استفاده ارائه می‌دهد. همه انواع دستگاه‌های صوتی به لطف eARC با دستگاه‌های HDMI2.1 آینده کاملاً سازگار هستند. با کمک ویژگی‌های به‌روزرسانی فرکانس پیشرفته، می‌توانید یک‌لایه اضافی از حرکت و انتقال صاف و بدون مکث برای بازی‌ها، فیلم‌ها و ویدئوها دریافت کنید. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از

تأخیر، چشمک زدن و پیکسل، پیکسل شدن تصویر، را می‌توان به دلیل VRR (نرخ تجدید متغیر) کاهش داد یا کاملاً از بین برد. با کمک VRR گیم پلی دقیق و بسیار روان خواهید داشت.

تأخیر در فیلم و ویدئو می‌تواند قبل از حذف نمایش محتوا از طریق QMS(تغییر سریع رسانه) منجر به یک صفحه خالی شود. با کاهش تأخیر با کمک (QFT انتقال فریم سریع) می‌توانید با واقعیت مجازی ارتباطی بی‌درنگ، بازی‌های روان‌تری و بدون هیچ تأخیری دریافت کنید. با کمک )  ALLM حالت تأخیر کم خودکار( می‌توانید تأخیر قابل‌توجه را به طور خودکار تنظیم کنید تا مشاهده و ارتباط روان، بدون تأخیر و مداوم داشته باشید.

انواع کابل HDMI در هفت نوع عبارت‌اند از:

 1. کابل HDMI استاندارد - STANDARD HDMI CABLE

 2. کابل HDMI استاندارد با اترنت - STANDARD HDMI CABLE WITH ETHERNET

 3. کابل HDMI پرسرعت - HIGH-SPEED HDMI CABLE

 4. کابل HDMI پرسرعت با اترنت - HIGH-SPEED HDMI CABLE WITH ETHERNET

 5. کابل HDMI با سرعت بالا  - PREMIUM HIGH-SPEED HDMI CABLE

 6. کابل HDMI پرسرعت ممتاز با اترنت - PREMIUM HIGH-SPEED HDMI CABLE WITH ETHERNET

 7. کابل HDMI فوق‌العاده پرسرعت - ULTRA HIGH-SPEED HDMI CABLE

 

بیاید در مورد انواع کابل‌های HDMI به‌صورت جداگانه صحبت کنیم:

1) کابل HDMI استاندارد - STANDARD HDMI CABLE

کابل استاندارد HDMI برای اکثر برنامه‌های کاربردی مانند پخش HDTV، تلویزیون ماهواره‌ای و بسیاری دیگر طراحی شده‌اند. کابل‌های استاندارد HDMI نیز برای انتقال وضوح بالا 720P تا 1080P مناسب هستند. اما کابل‌ها قادر به ارسال وضوح 4K نیستند همچنین با نسخه‌های HDMI1.0 تا 1.2a سازگار هستند. قابلیت پهنای باند آنها تا 5 گیگابیت بر ثانیه است.

2) کابل HDMI استاندارد با اترنت - STANDARD HDMI CABLE WITH ETHERNET

نوع دوم کابل HDMI استاندارد با اترنت است. این کابل همان ویژگی‌های HDMI استاندارد را دارد، اما یک کابل اضافی به نام کانال اترنت HDMI دارد. برای استفاده از این کابل، هر دو دستگاه فرستنده و گیرنده باید اترنت را برای انتقال فعال کنند. برای اتصال پخش‌کننده‌های دی‌وی‌دی خودرو، پخش‌کننده‌های دی‌وی‌دی قابل‌حمل، پخش‌کننده‌های دیسک Blue-Ray و بسیاری از اهداف دیگر استفاده می‌شود. نمی‌تواند وضوح 4K را انتقال دهد.

3) کابل HDMI با سرعت بالا - HIGH-SPEED HDMI CABLE

این کابل برای انتقال وضوح تصویر بالا مانند 1080P به 4K طراحی شده است. کابل HDMI پرسرعت از رنگ‌های عمیق و سه‌بعدی نیز پشتیبانی می‌کند. ظرفیت پهنای باند کابل تا 10 گیگابیت بر ثانیه است. خط پرسرعت با نسخه‌های HDMI از 1.3 تا 1.4a سازگار بوده و یک صفحه‌نمایش 1080 پیکسل را به یک منبع 1080 پیکسل مانند پخش‌کننده دیسک آبی یا پخش‌کننده بازی‌های ویدئویی کنسول 4K متصل می‌کند.

4) کابل HDMI پرسرعت با اترنت - HIGH-SPEED HDMI CABLE WITH ETHERNET

کابل HDMI پرسرعت با اترنت از همان ویژگی‌های HDMI با سرعت بالا پشتیبانی می‌کند. اما این کابل برای کار خودرو است. دارای یک خط یا کانال اختصاصی است که به کانال اترنت HDMI معروف است. جهت فعال‌کردن اترنت برای انتقال داده، هر دو دستگاه باید مجهز به اترنت شوند.

5) کابل HDMI با سرعت بالا - PREMIUM HIGH-SPEED HDMI CABLE

کابل پرسرعت ممتاز به‌ویژه برای انتقال مداوم ویدیوهای UltraHD(4K) و HDR طراحی شده است. این کابل ممتاز دارای بسیاری از ویژگی‌های منحصربه‌فرد است: محدوده رنگی گسترده، وضوح 60 فریم در ثانیه با محدوده دینامیکی بالا HDR و بسیاری موارد دیگر. قابلیت پهنای باند آنها تا 18 گیگابیت بر ثانیه است. با هر دو نسخه HDMI 2.0a و 2.0 b  سازگار است. این نوع کابل برای انتقال باکیفیت بالا مناسب است.

6) کابل HDMI با سرعت بالا با اترنت - PREMIUM HIGH-SPEED HDMI CABLE WITH ETHERNET

این کابل از تمام ویژگی‌های کابل پرسرعت ممتاز با اترنت پشتیبانی می‌کند. اما خطی برای انتقال داده دارد که به کانال اترنت HDMI معروف است. کانال اترنت برای انتقال اطلاعات ایمن با سه‌لایه محافظ و سیم استاندارد مسی AWG طراحی شده است. این کابل اترنت از سیگنال‌های صوتی HEC کانال اترنت HDMI  و ARC  نیز پشتیبانی می‌کند.

7) کابل HDMI فوق‌العاده پرسرعت - ULTRA HIGH-SPEED HDMI CABLE

این کابل آخرین نسخه HDMI است. کابل HDMI فوق‌العاده پرسرعت برای پشتیبانی از تمام ویژگی‌های HDMI 2.1 طراحی شده است. کابل اچ دی ام آی فوق‌العاده پرسرعت برای کسانی ساخته شده است که می‌خواهند در آینده بهترین باشند. این کابل دارای مشخصات زیادی است، از جمله می‌تواند ویژگی‌های پهنای باند بالایی مانند:  4K, 8K, 10K, 12hz ارائه دهد. سرعت فوق‌العاده بالا همچنین با VR، HDR، eARC و سایر ویژگی‌های HDMI سازگار است. حداکثر پهنای باند 48 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کند.

تصاویر، 4K, 8K, 10K , 5K, FULLHD

آیا همه کابل‌های HDMI با 4k سازگار هستند؟

اگر می‌خواهید ویدئوی 4k تماشا کنید، کدام کابل HDMI را برای تلویزیون/نمایشگر خود انتخاب می‌کنید؟ برای انتخاب کابل HDMI که بهترین کیفیت ویدئو را ارائه می‌دهد، ابتدا باید بدانید که آیا تلویزیون شما از وضوح 4k پشتیبانی می‌کند یا خیر؟ پشتیبانی نکردن از این وضوح عملکرد کابل شما را با مشکل مواجه می‌کند، بنابراین حتی اگر بهترین کابل را انتخاب کنید، به نتایجی که می‌خواهید نخواهید رسید.

هنگام انتخاب کابل HDMI برای تماشای ویدئوی 4k ، اندازه‌های زیر را در نظر داشته باشید.

طول: هرچه کابل طولانی‌تر باشد، ارائه 4k باکیفیت بالا سخت‌تر می‌شود.

خود کابل هیچ عملکردی به منبع سیگنال یا گیرنده اضافه نمی‌کند؛ بنابراین، اگر تلویزیون شما از HDR10 پشتیبانی نمی‌کند، هیچ کابلی این محدوده را ارائه نخواهد کرد. در 4k ، سیگنال با سرعت 18 گیگابیت در ثانیه ارسال می‌شود. افزایش تلفات در درجه اول به طول اتصال بستگی دارد. انتخاب کابل HDMI با پارامترهای خوب و طول 2 متر - از 10 متر - بسیار بهتر است. البته این فاصله بستگی به محل قرارگیری دو منبع دارد.

 

برای اتصال دستگاه‌های مختلف چه نوع کابل HDMI بخرم؟

می‌توانید هر نسخه‌ای از کابل HDMI را که سیگنالی را با وضوح HD Ready و نرخ تازه‌سازی حداکثر 120 هرتز به تلویزیون شما ارسال می‌کند، خریداری کنید.  برای تلویزیون‌های فول‌اچ‌دی کیفیت تصویر مشابه است، اما بالاتر از 120 هرتز نسخه 1.3 موردنیاز است. برای پخش ویدئوی 2K، به کابل‌های نسخه 1.3 (30 هرتز)، 1.4 (60 و 75 هرتز) و 2.0 (120 هرتز و بالاتر) نیاز دارید.

برای 4K، به یک کابل HDMI2.0(در فرکانس 60 هرتز) نیاز دارید. برای فرمت‌های با وضوح فوق‌العاده بالای ۷۵ هرتز فقط می‌توان از طریق کابل AV2.1 ارسال کرد، اما همین الزامات برای ویدیوهای 5K اعمال می‌شود.

برای اتصال تلویزیون به کامپیوتر به کابل خاصی نیاز نیست. مهم‌ترین چیز این است که کارت گرافیک کامپیوتر شما باید وضوح صفحه تلویزیون را پشتیبانی کند. برخی از کارت‌ها این ویژگی را ندارند.

 

آیا می‌توانم از HDMI در مسافت‌های طولانی استفاده کنم؟

تمرکز اصلی ما بر روی طول کابل‌های HDMI در حین استفاده از آنها در سیستم‌های صوتی/تصویری خانگی و صنعتی است. کابل‌های فیبر نوری HDMI به لطف فناوری پرسرعت خود یکی از راه‌حل‌های کامل و مدرن در این زمینه هستند.

با استفاده از این کابل‌های با تکنولوژی بالا حتی تا فاصله 300 متری می‌توان به کیفیت تصویر و صدای برتر با گنجاندن 4K و 3D دست‌یافت (به همین دلیل نسبت به سایر کابل‌های مسی معمولی بسیار عالی هستند). اصل کار کابل‌های پرسرعت مبتنی بر تبدیل داده‌های الکتریکی HDMI به کابل‌های نوری واقع در داخل کانکتورهای فیبر نوری HDMI است.

 0% احتمال ازدست‌دادن سیگنال حتی در فواصل طولانی وجود دارد زیرا این کابل‌ها فیبر هستند. این کابل‌ها همچنین از تداخل نویز ناشی از دستگاه‌های دیگر مانند رایانه و دستگاه‌های بی‌سیم جلوگیری می‌کنند و در گیر این مسئله نخواهند شد.

بهترین کابل‌ها برای نمایشگرهای 4K MONITORS- HDMI2.0 DISPLAYPORT, USB-C THUNDERBOLT

فرض کنید می‌خواهید یک کابل برای مانیتور جدید 4K بخرید. در این حالت، علاوه بر کابل‌های HDMI، سه گزینه دیگر نیز دارید: DisplayPort، USB-C و Thunderbolt برخی از مانیتورهای برتر هر چهار پورت را دارند، درحالی‌که مانیتورهای ارزان‌تر ممکن است یک مورد را داشته باشند.

 

از کدام کابل برای اتصال مانیتور 4K برای حداکثر کارایی بدون افت کیفیت استفاده کنید؟

کابل HDMI2.0 (رابط چندرسانه‌ای با وضوح بالا) متداول‌ترین استاندارد موجود در بازار است که می‌توان آن را در تمام مانیتورها و رایانه‌های موجود در بازار امروزی و همچنین در کنسول‌های بازی و پخش‌کننده‌های بلوری پیدا کرد. اما همه کانکتورهای HDMI برابر نیستند: جدیدترین دستگاه‌ها و نمایشگرها دارای کانکتورهای HDMI2.1  هستند، درحالی‌که دستگاه‌های قدیمی‌تر به HDMI2.0  محدود می‌شوند این دو نسخه استانداردهای یکسان ندارند و باید برای هرکدام از کابل‌های مخصوص خود استفاده نمایید.

HDMI2.0  با وضوح 4K هرگز از 60 فریم در ثانیه در رنگ 8 بیتی تجاوز نمی‌کند، تنها از HDR10 با ابر داده ثابت پشتیبانی می‌کند و می‌تواند تا دو کانال 16 بیتی، 44.1 کیلوهرتز را حمل کند و فشرده‌سازی صدا ندارد؛ بنابراین صدای 5.1 را پشتیبانی نخواهد کرد.

از سوی دیگر، HDMI2.1 از AMD FreeSync، VESA AdaptiveSync، HDR10+ با ابر داده پویا، Dolby Vision و رزولوشن تئوری 10K- 60 فریم بر ثانیه -  و رنگ 10 بیتی با پهنای باند  48Gbps پشتیبانی می‌کند. همچنین دارای یک منبع تغذیه کوچک است و در صورت مناسب بودن کابل می‌توان از آن به‌عنوان آداپتور اترنت استفاده کرد.

 

بهترین کابل‌های HDMI برای بازی‌های 4k

 • Belkin HDMI 2.1 Ultra High Speed

 • AmazonBasics با سرعت بالا HDMI

 • اونیکس HDMI

 • کابل HDMI پرسرعت Premium دارای گواهینامه Monoprice

 

 

برگرفته از مقاله  HDMI Cable Buying Guide – How to Choose the Perfect HDMI Cable that Suits your Needs.

ترجمه  و ویرایش  : سایت mehmoonivip.com - اردیبهشت 1401

محصولات مرتبط

آدرس : تهران-خیابان مفتح-بین طالقانی و سمیه -پلاک 85 - طبقه 2

ایمیل : [email protected]

تماس : 88860021-021

تلفن همراه : 09023192443